Ankara Kedisi Ve Özellikleri ile Türk Kedisi | FBMCAFE
Son Dakika Haberleri
AnaSayfa / Kedi / Kedi Cinsleri / Ankara Kedisi Ve Özelliklerin

Ankara Kedisi Ve Özelliklerin

Ankara Kedisi Ve Özellikleri

Ankara kedisi özellikleriyle tam bir inatçı Türk kedisidir. Çevik yapısı ve zekâsı ile şüphesiz her zaman sizi şaşırtacak nitelikte. Ankara kedilerinin özellikle yüksek yerlere karşı bir zafiyeti ve ilgisi vardır. Durdurmanız imkânsızdır.
Siz yemek yaparken onu yerlerde aramayın. Ankara kedisi sizi mutlaka ya mutfak dolaplarının üzerinde yâda buzdolabının üzerinde izliyordur. Meraklı oluşlarını da göz ardı etmemek lazım, alışverişten geldiğiniz zaman, etrafınızda dolanarak size “Hey bana ne aldın bakalım “derler. Siz daha poşetleri yere indirir indirmez kafasını sokar o poşetlerin içine .

Ankara Kedisinin Tarihçesi

Ankara kedileri organik kediler arasında yerini alır. Yani iki veya daha fazla ırkın çiftleştirilmesinden meydana gelmemiştir. İsmini Ankara ilimizden almakla birlikte Ankara’nın sembolleri arasındadır. Avrupa’ya nasıl gittiğine dair halk hikâyesi vardır. Bundan bin yıl önce Türkiye’ye gelen Vikingler Avrupa’ya götürmüşler.
Bilinen tarih itibariyle 1954’de Amerika Birleşik Devletlerine gönderildi. Yetiştiriciler Ankara kedisi ile yakından ilgilendiler ve 1960’ların ortasında da resmen tanımaya başladılar. 1968’de kayıt altına alınmaya başlayınca 1978’de Beyaz Türk Ankara kedisi olarak tescillenmiştir.
 

Ankara Kedisinin Karakteri

 Bir Ankara kedisine sahipseniz, dışarıda kaldığınızda çilingire ihtiyacınız olmayabilir. Çünkü bu zeki ve meraklı dostumuz kapıları, dolapları, çekmeceleri açmakta üstüne yoktur. Enerjisi çok fazla olan Ankara kedisinin bolca oyuncağa gereksinimi vardır. Eğer enerjisini atamazsa başını belaya sokacağını bilse de yapacağını yapar.
Size komşumun Ankara kedisi ile ilgili bir anımı anlatayım;
2014 Temmuz ayı olması lazım akşam 11 gibi komşum ağlayarak beni aradı 5.kattan kedisi düşmüş ne yapacağını şaşırmış vaziyetteydi. Kedinin yanına gittiğimizde yerden kalkamıyor ama bas bas bağırıyor kedi. Biz bütün bacakları kırıldı sandık kediyi taşıma kafesinin içine koyduğumuz gibi bir veterineri yatağından kaldırdık kediyi gösterdik. Tam o sırada kedi alttan üsten kan çıkarmaya başladı veteriner röntgen, iğne, ilaç derken biz 1 saat bekledik.
Sandığımız gibi ayakları kırılmamış ama yürüyemeyecek kadar da incinmişti. Veteriner 1 Saat sonra kedinin kendini toparlayamadığını görünce, bize fazla ümitlenmeyin yaşamaz kedi alın evinize götürün. Burada beklemenizin faydası yok dedi. Bir güzel geceleyin 600 lira veterinere para verip ağlaya ağlaya kediyi eve getirdik. Komşum ağladıkça bende çok kötü oldum çünkü Ankara kedisi ile benim Van kedim birlikte büyüdüler kedinin her halini biliyorum.
Neyse kedi dirayetli çıktı ölecek denilen kedi 3 hafta sonra yürümeye başladı. Biz dedik artık tamam bu kediye bir şey olmaz içimiz rahatlamıştı. Aradan 3 ay geçtikten sonra kedi eskisi gibi hiç bir sağlık sorunu kalmamıştı. Biz bir yandan da merak ediyorduk bu kedi niye aşağı atladı gecenin bir saati. Komşuma tembihledim kedini göz markajına al aynısını gene yapabilir diye.
Dediğim gibi oldu Ankara kedisi değil mi öleceğini bilse yapacağından geri durmaz. Meğerse hayvan sinekleri kovalıyorken kendini kaybediyormuş. Sineği yakalayayım diye aşağı atlayınca uçamadığını da acı bir şekilde öğrenmiş oldu.
Kazadan 6 ay geçti geçmedi Komşum beni aradı veterinere gidiyorum diye. Dedim ne oldu, ne dese iyi kedi yine aşağı atlamış . Bu sefer şanslı ki toprak alana düştüğü için biraz topalladı bir sürede ıslak mamayla beslendi.
Ankara kedileri ve Van kedilerin genetiğinde dik başlılık ve meraklılık var. Benim Van kedim de de başıma böyle bir olay geldi onuda size Van Kedisi ve Özellikleri bölümünde anlatırım .
Bir Ankara kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız mutlaka yavruyken alın. mümkün olduğunca hayvanlarla ve insanlarla sosyalleşmesini sağlayın.
Ama yalnız yaşıyor ve Bir Ankara kedisi alacaksanız kedinizi sosyalleştirme imkânınız da yoksa işiniz biraz zor olacaktır. Eve misafir geldiğinde veya ailenizin yanına giderken kedinizi de yanınızda götürdüğünüzde olacakları izleyin. Yüksek bir yerde kaynana gibi ağzını açmadan kaşlarının altından herkese tehdit vaki bakar. Bir şey yapmaz ama ortamın huzurunu kaçırabilir.
Ankara kedilerinin dominant yapıları ‘da çok baskındır. Örnek veriyorum Bir Ankara kedisi misafirlerin nereye oturacağına kadar karışabilir. Kedinin Sahibi yanınızda değilken siz oda değiştirirseniz mutlaka sizin peşinizden gelir. Size bakarak “buradan çık” dercesine etrafınızda dönerek mırıldanmaya başlar.
Ankara Kedilerini oyunculuk konusuna değinmeyeceğim çünkü bu kedilerde sınır yok 24 saat sizinle oynar. Kusana kadar bir lazer ışığını kovalar.
Ankara kedileri yalnız uyumayı seven kediler değildir. Aile içinde seçtiği kişiyle uyumayı sever. Eğer kediyi sizinle uyumaya alıştırırsanız ve sonra hadi bugünlük sen benimle uyuma derseniz o gece size zindan olur zindan. “Beni yatağına almıyorsan bu gece sende uyumayacaksın” der ve deli gibi bağırır. Sizin o çok sevdiğiniz biblolarınız vazolarınız artık onun için disko topundan farksızdır .
 

Ankara Kedisinin Sağlığı

Ankara kedileri organik kedilerimiz oldukları için diğer birçok kedi gibi genetiği bozulmuş kedilere göre çok sağlıklıdır. Ancak Ankara ve Van kedilerimizde iki gözü farklı olan dostlarımız doğuştan sağır olabilmektedir.
Sizin için kedinizin sağır olması sorun teşkil ediyorsa sahiplenmeden önce işitme testi yapın. Ankara kedi yavrularının3 ile 5 haftalık iken nöromüsküler hastalığına yakalanma olasılıkları yüksektir. Ataksi ve hipertrofik hastalıklarına azda olsa yakalanmaları söz konusudur. Erken teşhis ile bu hastalıkların ilerlemesinin önüne geçilir. Mutlaka kedi sahiplendiğiniz zaman direk eve götürmek yerine bir veterinerde tüm kontrollerini yaptırın.

Ankara Kedisinin Bakımı

Ankara kedilerinin uzun ve kısa tüylü olanları vardır. Kısa tüylü de olsa uzun tüylüde olsa en fazla 3 günde bir taranmaya ihtiyaçları vardır. Tüy dökme oranlarını vitamin takviyeleriyle ve kaliteli mamalarla azaltabilsek de tüyleri beyaz oldukları için göze çarpıyor.
Günlük dişlerini fırçalarsanız kedinizin ağız kokmalarının da önüne geçtiğiniz gibi Periodontal hastalığında önüne geçmiş olursunuz. Ağız kokusu genelde kedilerin hemen hemen hepsinde oluyor. Kedinizin ağzı kokuyor diye de hemen benim kedim hasta mı diye endişelenmeyin.
Ben şimdiye kadar 6 farklı kedi sahibi oldum Tekir cinsi kedim dışında tüm kedilerimin ağzı kokuyordu. Dişlerini fırçalamayı başarırsanız hem koku için hem de kedinizin sağlığı açısından fayda sağlar.
Kediniz ister Ankara kedisi olsun ister başka bir ırk olsun muhakkak aldığınız ilk günden itibaren tırnak kesimine alıştırmalısınız. Tırnak kesiminin sizin kırmızı noktanız olduğunu kedinize gösterin aksi takdirde çok ama çok sıkıntı çekeceksiniz. Bunun garantisini veriyorum.
Komşum Ankara kedisini yavruluktan tırnak kesimine alıştıramadığı için her ay veterinerde uyutularak tırnakları kesiliyordu. Uyutuluyordu çünkü veterinerlere inanılmaz bir öfkesi vardı.
Ankara Kedilerinin kulaklarında çok akıntı olmaz. Irk olarak genelde sağlıklılar ama genelde herkesin de yaptığı benim de tavsiye ettiğim kedinizin kulaklarına hafta bir bakın. Kir veya akıntı varsa pamuğu elma sirkesi ve ılık su ile temizlemeniz yeterlidir. Kulak temizliği için SAKIN kulak çöpü kullanmayın.
Kedinizin banyo ihtiyacı pek olmayacak komşum senede 2 defa yıkardı ya da yıkamazdı. Çünkü Ankara kediler diğer kedilere göre çok daha fazla titiz oldukları için oyun zamanlarının dışında yalanmakla vakitlerini geçirirler.
 

Ankara Kedisinin Fiziksel Özellikleri

  • Ankara Kedileri orta boylu kedi cinsleri arsında yer alırlar. Erkekler dişilere göre daha yapılıdırlar. Ön patileri ve arka patileri aynı yüksekliktedir. Ama arka patileri ön patilerinden daha uzundur. Atletik sağlam bir cüsseleri vardır.
  • Dişilerin kafaları erkeklere göre daha küçüktür. Kulaklar dik gözler badem şeklinde hafiften ovaldir. Bu Van kedilerinden görünüş olarak ayıran özellikleri arasında yer alır. Kuyrukları genel itibariyle geniş ve kuvvetlidir, uçlara doğru incelirler.
  • Ankara Kedisi ile ilgili veya içeriğin geneliyle ilgili olsun düşüncelerinizi, sorularınızı ve bilgilerinizi yorum bölümüne yazın.

Göz Atın

Bengal Kedisi Ve Özellikleri

Bengal Kedisi Ve Özellikleri Bengal Kedisi, vahşi bir kedi gibi görünebilir ancak Bengaller diğer ev …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir