Bengal Kedisi Ve Özelliklerini 6 Adımda Öğren | FBMCAFE
Son Dakika Haberleri
AnaSayfa / Kedi / Kedi Cinsleri / Bengal Kedisi Ve Özellikleri

Bengal Kedisi Ve Özellikleri

Bengal Kedisi Ve Özellikleri

Bengal-Kedisi
Bengal Kedisi, vahşi bir kedi gibi görünebilir ancak Bengaller diğer ev kedileri kadar evcillerdir. İnsanlarla arasını her zaman iyi tutmaya çalışır ve evin bireylerine karşı sadık olduğunu her fırsatta göstermektedir. Aile ortamındaki her bireyle sevgiye dayalı güçlü bağ kurma konusunda özverilidir.
 
Bengal kedisi diğer kedilere göre biraz daha büyük yapıya sahip oldukları için enerjileri de bir o kadar artmaktadır. Bu yüzden bu dostumuzu sahiplenmeyi düşünüyorsanız bunu göz önünde tutmanızda fayda var.
 
Bengal kedisi çok küçük ev ortamı için uygun kediler değillerdir. Tırmanmaya çok fazla ihtiyaç duydukları için bulunduğu ortamda tırmanma platformu kurulması gerekmektedir. Diğer bir seçenek ise tasmalı gezmelere alıştırılarak uzun yürüyüşlerle de enerjisinin bir kısmını atmalarını sağlayabilirsiniz. Ama her halükarda bu dostumuzun tırmanabileceği bir platforma ihtiyacı vardır.
 

Bengal Kedisi Tarihçesi

Bengal-Kedisi-tarihçesi
Bengal Kedisi, evcil bir kedinin ve leoparın çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Tüylerindeki desenler, büyük gözleri, belirgin bıyık hatları ve uzun bacaklara sahip özellikleri dışında ev kedisine benzemektedir. Minyatür bir leopar diyebiliriz onun için.
 
Jean Mill erkek kedisi sıkılmasın diye yanına dişi bir Asya leoparı almasıyla tesadüf sonucunda Bengal Kedisinin ilk tohumları atılmaya başladı.
 
1965 yılında dişi leopar 2 yavru dünyaya getirdi içlerinden bir tanesi hayatta kalmayı başardı. Adı Kin-Kin olan bu yavru daha sonra babasıyla çiftleştirilmek suretiyle 2 yavru daha elde edildi. Doğan yavrulardan birisi babasının karakter özelliklerini aldı.
 
Jean Mill, kafeslerde tutulan Asya leoparların kötü durumlarına yarar sağlayacağını düşünerek üretime başlamıştır.
 
İlk yavru bengaller (F1 olarak adlandırılır), vahşi akrabalarına benzeyen özellikleriyle doğdular. Ancak leopar kedisinden birkaç kuşak sonra mizaçlarının tatlı ve tahmin edilebilir hale geldiğini söylediler. Cinsin ilerlemesini yavaşlatan bir faktör vardı, üretime sadece erkek kedilerden ilerleyebilmeleridir.
 
Çünkü ırkın özellikleri diğer melez kedilerde olduğu gibi erkek kediler taşımaktadır. İkinci kuşak erkekler (F2’ler) de üretime devam edilmesi açısından uygun doğdular. Üçüncü kuşak erkeklerin (F3’ler) sadece yaklaşık % 50’si üretimin devamı için verimli oldular.
 
1985 yılında, bugünün Bengal’i haline gelmesi sağlanabildi. Mevcut Bengallerin, sağlıklı bir evcil kedi olarak ortaya çıkabilmeleri için en az dört kuşak (F4 veya daha fazla) gerekti. DFA dışındaki tüm dernekler Bengal’i tam olarak kabul etmiştir. Bengal kedileri, karakteristik özellikleriyle tamamen evcil kedilerdir. Evinizdeki herhangi bir canlı için tehlike oluşturmayacakları kanıtlanmıştır.
 

Bengal Kedisi Karakteri

Bengal-Kedisi-karakteri
Ataları olan Asya leoparlarından aldığı atletik ve çeviklik özellik ile Bengal kedilsi son derece güçlü kedi ırkıdır. Tırmanmaya zıplamaya bayılan bu dostumuz genelde evin yüksek bir noktasından sizi seyretmeyi sever.
 
Bengal kedisi çevik oldukları kadar atalarından aldığı genetik mirası ev ortamında gösterirler. Çok zeki olan bu dostumuz yeni şeyler öğrenmek için sürekli sizin davranışlarınız taklit ederleri. Boylarının verdiği avantaj ile kapıları zorlanmadan açabilmekte. Evin ışıklarını kapatabilmektedirler.
 
En az diğer kediler kadar meraklı olan bu dostumuz siz bir dolabı açtığınızda içine dalar ne var ne yok diye bir göz atmaktan çekinmez. Bu durum belki sizin canınızı sıkabilecek duruma gelebilir. Çünkü her şeye burunlarını sokma gibi bir huyları var.
 
Bengal Kedilesi, enerjisi yüksek ve sosyal olmayı seven kedi cinsleridir. Küçük çocuklarla oynamak yerine okul çağındaki çocuklarla oyun oynamayı tercih ediyor. Evinizde kuş, hamster, tavşan gibi hayvanlar besliyor iseniz bunlar için tehlike oluşturur. Ama kedi dostu köpeğiniz veya başka kedileriniz varsa hiçbir sorun teşkil etmemektedir.
 
Leopar kedilerin daha büyük avcılardan gizlenmek için suya sıkça girip kokularını azalttıkları bilinmektedir. Bu durum Bengal kedilerinde de vardır. Bazen kokularını gizlemek için açık klozete girdikleri gözlenmiştir.
 
Hem bu durumun önüne geçmek hem de yıkanmayı çok sevdikleri için Bengal kedisini sıkça yıkamanız onun sinirlerini bozmayacaktır.
 

Bengal Kedisi Sağlığı

Bengal-Kedisi-sağlığı

· Benaller genel olarak sağlıklıdır, ancak cinslerinde aşağıdaki hastalıklar görülmüştür:

 
· Distal nöropati. Zayıflığa neden olan sinir sistemi bozukluğu. Birçok kedi kendiliğinden iyileşmektedir.
 
· Düz göğüslü yavru kedi sendromu. Göğüs bölgesinde bir deformedir. Yetişkinliğe ulaştıklarında belirginliğini kaybeder
 
· Kalça displazisi
 
· Hipertrofik kardiyomiyopati. Kalp hastalığı, bazı kedilerde olarak görülebilmektedir.
 
· Patellar luxation. Diz kayması hastalığı cerrahi müdahale ile düzeltilebilmektedir.
 
· Progresif retina atrofisi.
 

Bengal Kedisi Bakımı

Bengal-Kedisi-Bakımı
Bengal kedilsi kısa ve kalın tüylü oldukları için, hafta da bir kez taranarak üzerindeki ölü tüyleri almak yeterlidir.
 
Periodontal hastalığını ve ağız kokusunu önlemek için dişlerini günlük fırçalayın. Günlük diş temizliği en iyisidir, bunu yapamıyorsanız en azından haftada bir muhakkak kedinizin dişlerini fırçalayın. Olası kazaların önüne geçmek için 2 haftada bir Tırnak kontrollerine dikkat edin. Tırnakları uzamışsa damarlara gelmemek suretiyle dikkatli bir şekilde kesin.
 
Kulaklarını haftada bir kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, yüzde 50-50 elma sirkesi ve ılık suda pamuğu nemlendirerek kulağı temizleyin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.
 
Bengal Kedinizi, diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin saldırılarından ve olası araba çarpmalarının önüne geçmek için şehir içinde tasmasız gezdirmeyin. Mümkünse, Bengal kedinize güvenli bir şekilde zıplayabileceği ve tırmanabileceği geniş bir dış mekân alanı yapmanızdır. Sizin gözetiminiz altında olan bu mekânda ayrıca kedinizi çalınmaya karşı da muhafaza etmiş olursunuz
 

Bengal Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bengal-Kedisi-fiziksel-özellikleri
Bir Bengal Kedisi diye kazıklanıp bir Tekir almak istemiyorsanız önce bu özellikleri göz önünde buldurun.
 
  • Vücut, gövde uzun ve kaslı
 
  • Bacaklar ve patiler, orta uzunlukta bacaklara sahiptir. Arkalar önlere göre daha uzundur. Patileri geniştir.
 
  • Kafa, yuvarlak, uzunluğu genişliğinden daha fazla. Vücuda oranlala biraz küçük. Geniş belirgin bıyık kökleri ve belirgin elmacık kemiklerine sahip.
 
  • Kulaklar; Orta ve küçük. Nispeten geniş tabanlı ve üstleri keskin değil daha çok yuvarlaktır.
 
  • Gözler; Neredeyse tam yuvarlaktır. Büyük gözlere sahip Bengal kedisinin gözlerindeki derinlik ne kadar fazla ise okadar iyidir.
 
  • Renkler; Bir çok renge sahipler ama genel olarak kahverengi, siyah gümüş karışımı, benekli veya mermer renkli.

Göz Atın

Ankara Kedisi Ve Özelliklerin

 Ankara Kedisi Ve Özellikleri Ankara kedisi özellikleriyle tam bir inatçı Türk kedisidir. Çevik yapısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir