Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı Nelerdir? | FBMCAFE
Son Dakika Haberleri
AnaSayfa / Kedi / Kedi Cinsleri / Habeş (Abyssinian ) Kedisi Ve Özellikleri

Habeş (Abyssinian ) Kedisi Ve Özellikleri

Habeş (Abyssinian ) Kedisi Ve Özellikleri

Habeş Kedisi özellikleri, özgür ve cesaretli ruh yapısıyla kedi cinsleri listemizde ilk sırayı almaktadır. Özgürlüğüne pranga vurulmaya çalışılsa da Habeş kedisi asla mücadelesinden vazgeçmez. Ama özgürlüğüne düşkün bu dostumuz sizi korkutmasın, canı sıkılınca bir gün sizi terk etmez.

Benimle bir ömür boyu yaşayacak bir kedi arıyorum, kucağımdan inmesin, tepelere çıkmasın, ortalığı dağıtmasın,

Gel deyince gelsin, çok bağırmasın diyorsanız işte tam olarak aradığınız kedi Habeş Kedisi olmadığını bu yazımızda anlamış olacaksınız

Özgüveni yüksek, kendine güvenen ve uyanık Habeş kedisi en eski kedi ırklarından biri olduğu düşünülmektedir. Küçük bir Afrika yaban kedisine benzese de evlerimizi neşelendiren dostumuz olmayı başarabilmiştir.

Habeş kedilerinin enerjisi, diğer birçok kedi ırkında olandan biraz daha fazladır. Sizi yükseklerden gözetlemeyi sevdikleri için tavana kadar yükselen bir kedi ağacı yaptırmanız iyi olacaktır.

Habeş kedisi diğer kedilere nazaran eğitime açık kediler oldukları için tasmalı yürüyüşlere alıştırarak, enerjilerini dışarıda atmalarını sağlayabilirsiniz. Bu küçük dostumuzun iyi bakıldığı taktirde 15 yıl yaşayabilmektedirler. Ama 15 yaşından çok daha fazla yaşayanlar da var.

Evinizde kedinize ilgi göstereceğiniz, onunla oyun oynayacağınız zamanız az ise dert etmeyin. Habeş kedileri yalnız yaşamakta da mutlu olabilen kediler oldukları için size sorun çıkarmazlar.

Habeş Kedisi Tarihçesi

Habeş kedisi tarihçesi

Habeş kedisi bilinen en eski kedi cinslerindendir. Ancak tam olarak kimse Habeş kedilerinin ne zaman nerede ortaya çıktığını bilmemektedir. Bazı kesim Etiyopya’dan geldiğini düşünmektedir, diğer kesim Güneydoğu Asya’nın bir bölümünden geldiğine inanmaktadır. Ama son zamanlarda yapılan genetik çalışmaların Güneydoğu Asya’dan geldiğini göstermektedir.

En iyi bilinen hikâye, Mısırlıların tapınaklarındaki tanrıların fiziksel tezahürleri olarak tapılan kutsal kedilerin soyundan geldikleri.

Habeş kedisi, Mısır duvarlarındaki resimler ve heykellerinde tasvir edilen kedilere benzemektedir.

Şüphesiz, Habeş ırkı İngilizler tarafından tescillenip üretimi gerçekleşmektedir. II. Dünya Savaşında, İngiltere’de Habeş kedilerinin soyları tamamen tüken. 1900’lerin başlarında iki Abyssinian Habeş kedisi Amerika’dan İngiltere’ye getirilerek üretime tekrar başlamışlardır.

Habeş Kedisi Karakteri

habeş kedisi karakteri

Tüm kedi ırkları arasında Habeş kedisi, hayatının sonuna kadar bitmek tükenmez enerjiye sahiptir. Her zaman gözü yükseklerde olan bu dostumuz gözüne kestirdiği zirveye çıkmaktan keyif alıyor. Uzun atlama konusunda da oldukça tecrübeli olan Habeş kedisini sürekli bir yerden bir yere zıplarken, başına açtığı dertler bazen çok gülünç olabiliyor.

Habeş kedisini sahiplenmek istiyorsanız kendinizi bir gözden geçirmeniz gerekmektedir. Eğer sakin bir yapıya sahipseniz Habeş kedisine ayak uydurmanız bir hayli zor olacaktır.

Enerjisi yüksek kediler için özel üretilmiş hareketli oyuncaklardan alırsanız, hem kediniz enerjisini atmasını sağlarsınız.

Habeş kedileri özgürlüğüne düşkünlüğü ile bilinir ama ev ortamına rahatlıkla adapte olabilirler. Yeterli ilgi gösterildiği taktirde, hayatlarının sonuna kadar size sadık kalır.

Habeş Kedisi Bakımı

habeş kedisi bakımı

Habeş kedilerinin renkleri abisi pumaya benzediği için doğanın bir parçası gibi görünür. Kısa tüylü olan Habeş kedilerini hafta bir taramak yeterlidir. Kedi tırmalama tahtası ve yüksek kedi ağacı Habeş kedilerinin tırnak bakımını gerçekleştirir ama ayda 1 kez sizin müdahale etmeniz gerekmektedir.

Tırmalama tahtalarını kullanmaları tam bir törpüleme gerçekleştirmez aksine sivrilmeye başlar. Kediniz sizin kucağınızdayken tırnakları canınızı yakabilir. O yüzden ayda bir kediler için özel üretilmiş tırnak makası ile tırnaklarını kesin.

Not: tırnaklarını keserken dikkatli olun damarı keserseniz kanı durdurmanız çok zor olur. Kedinizin canını yaktığınız için de bir dahakine tırnaklarını kesmenize izin vermez.

Ağız kokması ya da diş eti hastalığını önlemek için dişlerini fırçalamalısınız. Habeş kediniz siz dişini fırçalayacağınız zaman ağzını açıp bekleyebilecek bir kedi olmadığı için diş temizleyici çubuklarda kullanabilirsiniz.

Habeş kedilerinin kalıtsal olarak böbrek hastalığına yatkın oldukları için suyunu eksik etmeyin önünden. 3 ayda bir genel kontrol yaptırmayı unutmayın.

Habeş kedilerinin kulakları büyük ve az tüylü oldukları için dışarıdan pislik kapmaları çok kolay. Mutlaka haftada bir pamuğu ılık sirkeli suya batırarak temizleyin. Sakın kulan çöpü kullanmayın.

Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri

Melez Habeş kedisi sahiplenmek istemiyorsanız, sahiplenirken bu özellikleri göz önünde tutarak tercihiniz yapın.

  • Vücutları, uzun, zayıf ve güçlü kaslara sahipler.
  • Kafaları, toplu yuvarlak, kaş ve yanaklarında hafif yumuşak kontur vardır.
  • Kulakları, büyük ve orta derecede sivrileşir.
  • Gözleri, iri, genellikle badem şeklindedir. Tam yuvarlak değillerdir tamda badem şeklinde olmazlar tam arası diyebiliriz. Gözleri genellikle açık renkli alanlarla çevrili ince koyun bir çizi ile vurgulanır. Göz renkleri genelde altın ve açık yeşildir.
  • Bacakları ve patileri, orantılı olarak ince yapıdadır. Patileri küçük ve ovaldir.
  • Kuyrukları, başlangıç noktasından kalın başlar uca doğru keskin bir şekilde sivrilir.
  • Renkleri, tarçın rengi ve açık kahverengidir. Yer yer maviliklerde vardır.
Summary
Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı Nelerdir?
Article Name
Habeş Kedisi Özellikleri Ve Bakımı Nelerdir?
Description
Habeş Kedisi Özellikleri, Bakımını, Karakteri, Hastalıkları ve Tarihçesini öğrenmek için Şimdi Tıklayın. Habeş kedisi alırken dikkat etmeniz gerekenler.
Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir